Vše Vše Praxe

Oči domu

Silber Fenster výroba oken svými skleněnými plochami otevírá pohled na to krásné. © Wolfgang Stadler © Wolfgang Stadler

#PRAXE | U tradiční společnosti Silber Fenster nejsou okna jen technickou součástí domu. Jsou kusem nábytku, výrazem designu a dodávají domu duši. Manufaktura z Mistelbachu poblíž Welsu poskytuje úchvatné výhledy a pohledy od Dubaje po Kitzbühel.

Design je umění. Mimořádně vysoká kvalita zpracování z masivního dřeva je u společnosti Silber Fenster samozřejmostí. Protože, jak vysvětluje generální ředitel Markus Wimmer, je rozdíl mezi masovou výrobou a konkurencí: „Konstrukční ochrana dřeva je od začátku specializací firmy Silber. Na rozdíl od všech známých konkurentů máme uzavřené parapetní spoje. Tento detail zpracování se osvědčí zejména za desítky let, takže zákazník má okno s velmi dlouhou životností.

Úzká specializace

A o to jde doma i v zahraničí. Společnost plní objednávky po celém světě; zákazníci žijí v exkluzivních rezidencích v Kalifornii, Rusku, Dubaji, na Havaji, v Kanadě, Řecku nebo Pekingu. Protože v Mistelbachu u Welsu můžete být okno nejen moderní, ale také rustikální, venkovské, pasivní, orientální, námořní nebo starožitné. Markus Wimmer: „Naši zákazníci jsou velmi různorodí, Silber má pro každý styl to správné okno. Bez ohledu na to, zda je to alpská chata se starými dřevěnými okny nebo prosklený palác s tabulemi XXL.“ Podíl exportu je nyní přes 50 procent. Nevnímáme se jako masový producent, ale jako specializovaný hráč, říká generální ředitel: „Vyrábíme okenní konstrukce pro náročné zákazníky z celého světa.“  V roce 2010 zahájili Manuela a Markus Wimmerovi export jako jednatelé do Švýcarska a USA, do Číny, Ruska, Kanady, Německa a Itálie.

Historie společnosti Silber Fensterbau GmbH je již více než 200 let dlouhá. Hornorakouská společnost, založená v té době jako malá truhlářská dílna, se dnes proslavila i za hranicemi Rakouska. V roce 1968 jmenovec Franz Silber převzal truhlářství svých rodičů ve věku pouhých 24 let a specializoval se na výrobu oken. V roce 2018 společnost oslavila 50. výročí.

Symbióza

Okna jsou rozhodně jedním z nejchytřejších vynálezů lidstva. Nabízejí světlo a teplo, ochranu a zabezpečení, pohledy a výhledy. Silber Fenster se považuje za manufakturu, nikoli za průmyslovou společnost, a jasně vyčnívá z konkurence. Důraz je kladen na regionálnost a využívá převážně rakouské dřevo z udržitelného lesního hospodářství. Právě tato symbióza nejmodernějších technologií a lásky k ručnímu zpracování činí tuto společnost výjimečnou. Mokré zasklívání je odborníkem stále prováděno ručně. Velká výhoda, protože ve srovnání s gumovým těsněním nedochází k přerušení, prasklinám nebo dutinám.

Inovace

Bylo již zaregistrováno mnoho patentů a společnost Mistelbach byla první v mnoha technických vylepšeních, která jsou dnes považována za samozřejmost. Již v roce 1967 byla společnost první, kdo měl ve své nabídce okna se dvěma těsněními a uzavřenou těsnicí komorou a bylo vyrobeno jedno z prvních dřevohliníkových oken. O deset let později, první společnost, která vyvinula hliníkový slepý blok, byla v roce 2016 uvedena na trh dřevokeramická okna a dveře.

Air-Lux

Poslední novinkou je puristický a fyzicky bezkonkurenční fasádní systém posuvných oken Air-Lux s patentovanou technologií těsnění. Těsnění se nafoukne stisknutím tlačítka a stoprocentně chrání interiér před deštěm a větrem. S vývojem jantarového dřeva se společnosti Silber Fenster podařilo vytvořit klenot: Rafinovanost dřeva upraveného jantarovou prskyřicí dává místnímu dřevu nejvyšší úroveň trvanlivosti, takže je likvidace tropických lesů nadbytečná. Vlastní standard kvality je u společnosti Silber Fenster vyšší než norma. Věrni heslu: Pokud se přestanete zlepšovat, přestanete být dobří, říká Markus Wimmer: „Naše činnost je neustálým vývojem.“

VÍCE INFORMACÍ: Silber Fenster

 

( )