Vše Praxe

Dům z 3D tiskárny

© Icon

#PRAXE | Postavte si svůj vlastní dům za méně než 4 000 EUR za 24 hodin. To, co zní jako sen, se může, pokud jde o startup „ICON“, brzy stát realitou. První dům z 3D tiskárny byl dokončen v roce 2018.

ICON je stavebně-technologický startapový projekt z Austinu v Texasu, který se již tři roky intenzivně věnuje tématu bytové výstavby z úplně nohého pohledu. Pro tři zakladatele, Jasona Ballarda, Evana Loomise a Alexe Rouxe, bylo obzvláště důležité vyvinout cenově dostupnější, efektivnější a úspornější design bydlení. Po měsících výzkumu bylo jasné, že 3D tisk je nejslibnější technologií, která splňuje jejich požadavky.

(H)tisk

První schválený prototyp domu byl realizován na podzim roku 2018. Bungalov o velikosti 33 m2 s přilehlou terasou má moderní design. Ten prostupuje také do interiéru. Přiznané betonové stěny s žebrovanými povrchy typickými pro 3D tištěné objekty dávají hodně svobody designu. Nepravidelné tvary nebo zakřivené stěny lze také snadno implementovat do procesu 3D tisku. V ideálním případě bude tisk trvat pouze 24 hodin. Po zaschnutí stěn po několika dnech, se nainstalují okna a dřevěná střecha. V současné době se náklady pohybují kolem 9 200 EUR, cílem spuštění je snížit náklady na 3 200 EUR.

CTRL+P

Je pravda, že stavba domu s 3D tiskárnou není tak snadná jako tisk dokumentu, protože pro bezproblémový provoz tiskárny je třeba čtyři až šest lidí. Kolos velký deset na tři a půl metru a vážící téměř dvě tuny, s přiléhavým názvem „Vulcan II“, vstřikuje do požadovaného tvaru speciálně vyvinutou směs buničitého betonu „Lavacrete“. Tiskárna byla vyvinuta samotnou firmou Icon, protože standardní 3D tiskárny prostě tento úkol nesplnily. Od tohoto roku lze tiskárny objednat.

Dobrý nápad a dobrá věc

Cílem jednoho ze zakladatelů společnosti Icon je vytvořit cenově dostupný životní prostor pro všechny. Ve spolupráci s neziskovou organizací „New Story“ začíná v současné době výstavba domů pro 50 rodin v mexickém Tabasco. Mnohé z těchto rodin žijí za méně než dvě eura na den a jsou kvůli nedostatku sociálních systémů závislé na pomoci organizací, jako je „Nový příběh“. Domy v první 3D tištěné vesnici jsou proto významným krokem ke zlepšení kvality života budoucích obyvatel.

DALŠÍ INFO: ICON BUILD

( )