Vše Vše Praxe

Svět dřeva - jde o zážitek

Neobvyklá předváděcí místnost je součástí světa dřeva: Zde se pracuje s velkým důrazem na detail, bez ohledu na to, zda jde o jeden kus nebo celkový koncept. © AnnoLIGNUM

#PRAXE | AnnoLignum není jen truhlářství s působivým showroomem. Je to oáza klidu, kavárna, bar, gastronomický zážitek, obchod s nábytkem, muzeum a se starou dílnou i místo, kde se zastavil čas. Reinhart a Stefan Blumbergerovi vytvořili v rakouském městečku Waidhofen an der Thaya na historickém území Waldviertel zážitkový svět dřeva, který tu dosud nebyl.

A nnoLignum spojuje minulost, přítomnost a budoucnost. Kaligrafické „Anno“ znamená minulá století, moderní „Lignum“ (latinsky dřevo) symbolizuje současnost. Reinhart Blumberger pracoval na svém celoživotním díle dva roky a investoval do něj 2,5 milionu eur: „Veškeré síly a životní zkušenosti jsem vložil do tohoto projektu, abych svému synovi zajistil budoucnost, která přesně odpovídá jeho schopnostem a zálibám.“ Ale pak přišel COVID-19: Zahájení muselo být odloženo na září 2020, ale i přes bezpečnostní opatření to byl obrovský úspěch. Lockdown ale ochromil nový směr podnikání s kvalitní gastronomií a akcemi na celé měsíce. Po skončení proticovidových opatření chtějí otec Reinhart a syn Stefan Blumberger začít se svým jedinečným zážitkovým světem dřeva a gastronomie znovu.

Pocit štěstí

Lidé stojící za společností AnnoLignum jsou fascinující. Otec Reinhart vyniká v designu, zaměřuje se na architekturu a konstrukci nábytku. Je perfekcionista: „Jsem jen rád, když jsou takoví i moji zákazníci. Nejsou to jen obchodní partneři, velmi často se z nich stanou přátelé.“ Pokud se podíváte do originálního showroomu, přesvědčíte se o tom rychle sami: Tady se pracuje s láskou k detailu. Bez ohledu na to, zda se bude jednat o pouhou část nebo kompletní koncept. Syn Stefan je i přes svůj mladý věk mužem minulosti, na kterou by se nemělo zapomínat - specializuje se na restaurování historického nábytku a řemeslné techniky. Dílně, která je zařízena tak, jako by se psal rok 1908, vévodí starý hoblovací stroj, který voní pilinami a domácím klihem uvařeným z kůží a kostí. Zde se truhlaří jako v minulosti, v kurzech nebo na exkurzích s průvodcem, vysvětluje Stefan Blumberger: „Je důležité, aby se tyto znalosti nepadly do zapomnění. Dub roste 200 let. Pokud takový kmen kácíte ruční pilou, trvá to asi 20 minut. Je to zvláštní pocit, který nemáte u kotoučové pily, kde prořezáváte dřevo, aniž byste si toho všimli.

Důraz na region

Díky světu dřeva vzniklo místo, kde se návštěvník může cítit velmi příjemně: Získá cit pro to původní, seznámí se s moderními trendy, bude o něj dobře postaráno. Prostory lze využívat i pro akce, jako jsou svatby nebo firemní oslavy. Reinhart Blumberger: „Naše kořeny jsou ve Waldviertelu, a proto přikládáme velkou důležitost regionu, od jídla až po ruční výrobu. Nabízíme příjemnou a uvolněnou atmosféru, kde je každý vítán.“

Ruční výroba

Moderní CNC stroje se rovněž staly nepostradatelnou součástí truhlářství. Ale nejde o „buď a nebo“, ale o „to i to“, říká Reinhart Blumberger: „Například staré interiérové dveře vyrobené z masivního dřeva jsou rychleji znovu funkční lehkým přitlačením hoblíku rukou vyškoleného odborníka, než když se do toho vloží někdo jiný s mnoha stroji. Moderní stroje usnadňují truhlářům práci, ale ruční práce dává výrobkům, které jí byly zpracovány, duši a i vy to cítíte.“

Více informací: AnnoLIGNUM

( )